Medové perníčky

Omamná vůně perníkového koření je tím nejlepším upozorněním, že se blíží Vánoce. Pojďte je s námi přivítat výbornými medovými perníčky, které nejen krásně voní, ale také skvěle chutnají.

Nejkrásnějším kouzlem vánočních perníčků je, že jen zřídka ochutnáte dvakrát stejné. Jejich chuť totiž zcela určuje poměr jednotlivého koření, které do nich použijete. Recept na nejlepší perníčky byste proto měli vybírat jen podle vlastních chuťových buněk. A nám nejvíce chutnají skvělé měkoučké perníčky od Markéty Pavleje z Kitchenette.

Perníčky od Markéty představují dokonale vyváženou kombinaci koření a osvědčených rad, které se zvláště u pečení perníčků skvěle hodí.

pernicky-03


Proč s perníčky začínat už v listopadu?

Perníčky potřebují čas. Nemusíte se však bát. O ten váš vás neokradou! Bohatě jim stačí ležet někde v koutě, bez povšimnutí, dokud nepřijde jejich slavná chvíle.

Perníkové těsto musíte vždy nechat řádně uležet, aby se mohlo koření správně vstřebat a s těstem se dobře pracovalo. Kdysi se těsto nechávalo uležet dlouhé měsíce, až se již muselo odsekávat sekerou, vám však bude stačit odložit jej do lednice aspoň na pár dnů.

Také po upečení je třeba nechat perníčky uležet. A právě proto je tak důležité začít péct již na konci listopadu či na začátku prosince, abyste měli před Vánoci dokonale měkké perníčky.
 

Co budeme potřebovat



Jak na přípravumedove_pernicky

  1. Rozehřejte si med (nevařte jej, potřebujete pouze řídkou konzistenci) a ještě teplý jej zapracujte s moukou. Použijte nejlépe kuchyňský robot, který vám skvěle usnadní práci. V tomto bodě velmi záleží na tom, jak máte kvalitní med, proto pro perníčky volte raději med přímo od včelaře. Kvalitní med vám zajistí řídkou až kašovitou směs.

  2. Směs nechte zchladnout na pokojovou teplotu a pokračujte ve zapracování zbývajících ingrediencí. Jestliže jste si připravili vlastní směs koření, nezapomeňte si hřebíčky, nové koření a badyán namlít. Na to můžete využít například mlýnek na kávu či ponorný mixér.

  3. Připravené těsto zabalte do fólie a odložte do lednice. Pokud se vám nedaří dostat těsto do fólie, můžete jej dát do dózy s víkem.

  4. Pokračovat s pečením můžete na druhý den, ale také až za týden. Koření se aspoň krásně vstřebá a požitek z perníčků bude intenzivnější.

  5. Troubu předehřejte na 155 °C, plechy si nejlépe vymažte nebo použijte sprej na pečení. Pečící papír má tendenci se různě kroutit, což může vaše perníčky zbytečně deformovat.

  6. Těsto odebírejte z lednice po kouscích. S podsypáním válu nešetřete, těsto je opravdu velmi lepivé, což je ovšem zcela v pořádku! Válejte na přibližně 3–4 mm.

  7. Perníčky pečte do růžova, nejlépe dle zkušeností s vlastní troubou. Pokud je to však vaše první pečení, mělo by jim stačit 8 až 9 minut.


TIP: Po upečení perníčky okamžitě tvrdnou. Ničeho se však nebojte, velice brzy začnou zase měknout. Dokonce i po pár hodinách! Pokud je chcete mít krásně vláčné, naskládejte je do krabice, kterou umístěte na chladné místo, a přidejte k nim rozkrojené jablko. Perníčky si z něj vytáhnou potřebnou vlhkost.


A co zdobení?


Jak si perníčky nazdobíte, je samozřejmě zcela na vás. Můžete pouze obtahovat tvary, nebo si vyhrát s různými vzory a ornamenty. Jako polevu samozřejmě doporučujeme tradiční spojení bílku s cca 140 g prosátého moučkového cukru, které promícháte do jemné bílé polevy.

Ať se pečení podaří!