Jak nejlépe zpracovat houby

Plný košík hub – ať už proutěný, nebo nákupní – představuje mnoho radostí i starostí. Čerstvé houby jsou sice lahodné, ale nepříliš trvanlivé. Pokud se jich tedy nechcete nepříjemně přejíst, ani je zbytečně vyhodit, nesmíte zapomenout na jejich správné zpracování a uskladnění. Koneckonců ani jedlé houby nejsou jedlé navždy.

houby-uvod


Jak houby očistit

Jestliže si domů přinesete houbové úlovky přímo z lesa, musíte se okamžitě pustit do jejich čištění. Jednotlivé houby opláchněte pod tekoucí vodou, otřete do sucha a rozložte tak, aby se navzájem nedotýkaly. Nemáte čas houby hned zpracovávat? Dejte je do ledničky pod navlhčenou utěrkou nebo v propíchaném papírovém sáčku. Ale pozor! Takto je skladujte maximálně po dobu 24 hodin, poté již musíte houby očistit a zpracovat.


Jak sušit houbyhouby-susene

Sušení hub je jedním z nejlepších způsobů, jak uchovat typickou houbovou vůni a plnou chuť. Ideální je samozřejmě sušení v sušičce potravin, se kterou budete mít jen minimum starostí. Plátky hub (velikostně přibližně půl centimetru) do ní jen naskládáte a sušička se již postará o veškerou práci.

Pokud ji však nemáte, nezoufejte. Sušení hravě zvládnete i bez ní. Houby můžete sušit přirozeně doma na vzdušném místě a ve stínu. Použijte buď drátěnou mřížku, na kterou plátky hub naskládáte, nebo je navlékněte na nit a zavěšte ve stínu.

Další možností je sušení v troubě při 40 °C. U této možnosti však musíte dávat pozor na to, aby do trouby stále proudil vzduch, v opačném případě houby navlhnou a dojde u nich k rozkladným procesům a rozmnožení plísní. Dvířka trouby proto nezapomeňte nechat pootevřené, nebo do nich přivřete například vařečku.

Houby na sušení musí být zdravé, čisté a nepřezrálé. Pokud si nejste jistí jejich kvalitou, raději se do sušení nepouštějte a spotřebujte své úlovky ještě čerstvé. Kvalitní sušené houby si pak raději kupte od specialistů s mykologickými zkouškami, kteří vám dokáží zaručit kvalitu na nejvyšší úrovni.

TIP: Sušené lišky jsou opravdovou pochoutkou, do jejich sušení se však nepouštějte. Lišky jsou velmi specifické a náročné na sušení, při špatné manipulaci tvrdnou a nepříjemně hořknou. Pokud si je tedy chcete vychutnat, sáhněte po profesionálně usušených.


Jak zamrazit houby

Další možností je houby blanšírovat a následně zamrazit. Blanšírování, tedy krátké povaření a rychlé zchlazení, je nejbezpečnějším očištěním hub, které je zbaví choroboplodných zárodků. Pomocí blanšírování se také zastaví oxidační proces na řezných plochách, díky čemuž přestanou houby tmavnout. A jako malý bonus se blanšírováním výrazně zmenší objem hub, takže jsou skvěle skladné v mrazáku.

U mražených hub je však podstatně důležitější jak houby rozmrazit. Houby nikdy nerozmrazujte v teple, přišli byste tak o skvělou chuť a pevnou konzistenci. Po vyndání z mrazáku houby umístěte buď do lednice, nejlépe je však ještě zmrzlé přidejte k vaření.


Jak naložit houby

U nakládaných pochoutek není důležité jen to, jak chutnají, ale i to, jak vypadají. Při nakládání hub proto vybírejte zejména drobné a pevné houby, zvláště hříbky a ryzce. Houby konzervujte obdobně jako okurky, tedy ve sladkokyselém nálevu. Konzervované houby uchovávejte v chladu a temnu.


A co uvařit z hub?

Houby máte očištěné, usušené, mražené či naložené, ale chybí vám inspirace, co si z nich ukuchtit? Podívejte se do našich receptů, které pro vás pravidelně připravujeme. Najdete zde například recept na výborné houbové rizoto s kozím sýrem, tradiční krkonošské kyselo nebo vynikající kuřecí stehna s houbovou omáčkou.