Svařené víno

Zima a svařené víno k sobě neodmyslitelně patří. Kořeněná vína pili už staří Římané a dali tak vzniknout dnešnímu lahodnému svařáku. V jedné z prvních kuchařek od Marca Gavia Apicia najdeme recept, ve kterém se do vína přidává skořice, hřebíček, bobkový list, tymián a koriandr. Příliš se od dnešního svařáku neliší, že ano? Vyzkoušejte náš jednoduchý recept na svařené víno, které vás zahřeje na těle i na duši a navíc ho zvládnete připravit v pohodlí domova.

svarak-03


Co budeme potřebovat

Další koření podle chuti:


Jak na tosvarak-05

Víno, cukr a ostatní ingredience dejte do většího hrnce. Zvolna zahřívejte tak dlouho, než se teplota přiblíží bodu varu. To poznáte tak, že se na dně hrnce začnou dělat malé bublinky.

Dejte však pozor, aby víno nezačalo vařit, jinak z něho vyprchá alkohol.

Během ohřívání svařák ochutnejte, jestli je dostatečně sladký. Pokud je podle vašich představ, vypněte hořák a nechejte ho 5 minut odstát. Před podáváním svařák přeceďte přes sítko.

Hotové svařené víno nalijte do průhledných sklenic nebo plecháčků a pijte dokud je teplé.

TIP: Sklenice ozdobte čerstvým pomerančem nebo citronem. Ovoce můžete nakrájet také přímo do vína (jablko, pomeranč, hrušku).


Jiný postup

Do menšího hrnce dejte cukr a 3 lžíce vody. Zprudka zahřívejte, dokud cukr nezačne karamelizovat. Následně přidejte 150-200 ml vody a koření. Na středním plameni vařte zhruba 5 minut.

Mezi tím si v jiném hrnci ohřejte víno. Opět tak, aby nezačalo vařit. Jakmile je víno dostatečně horké, přeceďte do něj obsah prvního hrnce a svařák je na světě.


Tipy

  • Svařené víno můžete udělat také z vína bílého. Svařák je z něj lehčí a nemusí se tolik sladit.
  • Na svařák se nebojte použít obyčejné stolní víno nebo víno jakostní. Přívlastkového vína by byla škoda.

Na zdraví.