10 bylinek a koření, které vám pomohou s hubnutím

Jedním z nejčastějších novoročních předsevzetí bývá - zhubnout, začít jíst zdravě či méně se stresovat. Pokud jste se i letos rozhodli vykročit na cestu za zdravým životním stylem, mohlo by se vám hodit pár užitečných tipů.

10_bylinek_hubnuti-01


Jestli chcete skutečně zhubnout, nastartovat zdravý jídelníček a zároveň se u toho nestresovat, chce to dobrý plán. Klíčem je vyvážená strava, dostatečný pohyb a především se nehroutit z každé další kalorie navíc. Stanovte si cíl, kterého chcete dosáhnout a za tím si běžte. Bez motivace by to samozřejmě nešlo, proto si najděte něco, co vás bude každý den nakopávat k akci a posouvat o kousek blíž k vašemu vytouženému cíli. Může to být pocit pohody, fotka vaší vytoužené postavy či jídelníček bez výčitek. Nápadů je spousta.

Je třeba si uvědomit, že to děláte především kvůli sobě, abyste se vy cítili dobře ve vašem těle. K tomu je zapotřebí vyvážený a pestrý jídelníček. Aby vaše jídlo mělo správnou chuť, vyměňte sůl za bylinky, které vám pomohou spalovat tuky. Sůl totiž obsahuje sodík, který váže vodu. Když je soli nadbytek, bude i ve vašem těle více vody. A které bylinky a koření vlastně pomáhají k hubnutí?


Skořice

Začněme voňavě. Skořice pochází z Asie a její blahodárné účinky najdeme už v čínské medicíně. Podstatné však je, že skořice podporuje štěpení tuků a zlepšuje celkový metabolismus. Zároveň obsahuje vlákninu, která vám pomůže dosáhnout doporučeného denního příjmu této živiny a navýšit pocit sytosti po jídle. Rovněž má antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti, což při hubnutí jistě není na škodu.

 

Hřebíček

Usušené poupě tropického stromu představuje oblíbené koření, které se hojně používá při kompotování či marinování. Tento malý parťák v boji za vysněnou postavou se může hrdě pyšnit antiseptickými i analgetickými účinky. Stejně jako skořice, i hřebíček pomáhá k redukci hmotnosti i při očistě organismu. Rovněž podporuje činnost střev a zlepšuje trávení.

 

Černý pepř

Tyto malé kuličky obsahují látku zvanou piperin, která podporuje trávení. Zároveň brání tvorbě tukových buněk a zrychluje metabolismus. Jak se ale říká, všeho moc škodí. Pepř byste neměli konzumovat ve velkém množství. Může totiž dráždit organismus. Proto je lepší držet se přísloví: všeho s mírou.

 

Oregano

Oregano je bylinka známá už od středověku. V řecké mytologii bylo spojováno s bohyní lásky Afroditou jako symbol štěstí. Důležitější však je, že obsahuje velkou dávku antioxidantů a má antimikrobiální účinky, což znamená, že dokáže zlikvidovat toxiny přijímané ve stravě. Látka karvakrol, kterou obsahuje, pomáhá ke snižování nadměrných kilogramů a samotná bylinka příznivě působí na náš metabolismus.

10_bylinek_hubnuti-02 

Kurkuma

Kromě toho, že kurkuma působí jako prevence proti rakovině prsu, tak rovněž chrání nervový systém. Rozhodně se vyplatí zařadit do jídelníčku, protože kurkumin podporuje látkovou výměnu, a to vede k rychlejšímu spalování tuků.Česnek

V kuchyni hojně využívaný česnek má spoustu příznivých účinků. Působí antibakteriálně a díky látce zvané alicin pomáhá k lepšímu trávení. Když pomineme fakt, že dech po něm nevoní zrovna vábně, stále je zde spoustu příznivých vlastností, které tento drobný nedostatek vyváží. Konzumací česneku podporujete uvolňování noradrenalinu, který podporuje spalování tuků.

 

Bazalka

Zelený parťák, který vám pomůže v boji za vysněnou postavou. Nejenom, že bazalka snižuje krevní tlak a tlumí pocit hladu, ale také pomáhá k odvodnění organismu. Pomůže vám nakopnout váš metabolismus a rychleji tak spálit tuky. 

 

Zázvor

Zázvor představuje skvělý doplněk ke zdravému životnímu stylu. Určitě by tak u vás doma neměl chybět, protože obsahuje velmi účinné látky, které nastartují váš metabolismu a pomohou vám k hubnutí. Nejenom, že podporuje trávení, ale také je bohatý na antioxidanty a dodá vám pocit sytosti.

10_bylinek_hubnuti-03 

Fenykl

Vláknina, kterou fenykl obsahuje, na sebe váže toxické látky a stabilizuje hladinu cholesterolu. Pomáhá tak k detoxikaci organismu i hubnutí. Během chladných zimních měsíců navíc může sloužit jako skvělý zdroj vitamínu C. Fenyklová semínka dokonce žvýkali už ve starém Řecku a Římě proti obezitě. 

 

Máta

Nejenom, že máta krásně voní a skvěle chutná, ale také si z ní můžete udělat výborný čaj. Důležitou informací je, že peprmint pomáhá snižovat chuť na sladké! V tomto případě se tak stane vaším nejlepším přítelem na cestě za krásnější a zdravější postavou. A jako bonus zklidňuje a snižuje hladinu stresu.

 

Je důležité zmínit, že samotné bylinky a koření vám přes noc nevykouzlí postavu snů a nemůžete se spoléhat pouze na ně. Mohou však figurovat jako šikovný pomocník a doplněk stravy při vaší cestě za zdravím. 

S chytrým použitím a nápaditými recepty si můžete dopřát skvělé jídlo, které vás zasytí. Je třeba myslet na to, že hladověním může člověk dosáhnout maximálně zdravotních obtíží či jojo efektu. Proto se nebojte, že hned přiberete, když si sem tam dáte sušenku. Snažte se myslet na vaši pohodu a mlsat chytře!