Grilovaná zelenina: Po které sáhnout a jak ji vyšperkovat do dokonalosti?

Grilované maso je klasika, ale co takhle grilovaná zelenina? Spousta strávníků nad ní ohrnuje nos. Ale to je chyba. Protože i zelenina může být vynikající. Ale stejně jako maso, i ona potřebuje trochu lásky. Přečtěte si, po jaké zelenině na grilování sáhnout a jak ji co nejlépe ochutit. Uvidíte, že se po ní jen zapráší!

grilovana_zelenina-03



Cuketa je snadná na přípravu, a navíc skvěle chutná

Pokud jste ještě nikdy nezkoušeli grilovat cuketu, tak to rozhodně musíte napravit. Tato zelenina je totiž super nenáročná na přípravu. Jelikož sama nemá žádnou výraznou chuť, perfektně na sebe naváže chuť koření. Vždy je lepší ji také trochu posolit.

Základem je cuketu pečlivě omýt. Nečistoty odstraníte pod tekoucí vodou hrubou stranou houbičky. Cuketu neloupejte. Slupka se pěkně opeče a zůstane lehce křupavá. Ani se nemusí před grilováním „vypotit“. Nakrájejte ji, jak je libo – na dlouhé a tenké oválky nebo na kolečka. Můžete si udělat i cuketové špízy, kdy na špejli kromě cukety napícháte také nakrájenou papriku a cherry rajčátka. Nezapomeňte před opékáním vše potřít olejem, aby se zelenina nepřichytila. Dochuťte ji třeba takto:
grilovana_zelenina-05

  • Kořenicí směs 4 s česnekem obsahuje směs sušených paprik, sušený česnek a koriandr. Díky paprikám (nejsou pálivé) získá cuketa lehce uzenou chuť. Česnek tomu dodá šmrnc a koriandr zase osvěžující akcent. Navíc je bez soli a glutamanu – ideální i pro děti a osoby s citlivým zažíváním.

  • Pokud máte rádi chuť grilovaného masa a grilovacího koření, není důvod proč ho nepoužít i na cuketu. Grilovací koření obsahuje zemité nové koření a mletý kmín, které cuketu pěkně ovoní. Najdete v něm i další skvělé chutě a vůně, a to včetně sladké papriky, cibule a česneku.

  • Máte rádi pálivé? Vyzkoušejte harissu. Toto koření je nedílnou součástí arabské kuchyně a budete překvapeni jeho bohatou chutí. Kromě nálože chilli papriček a pálivé papriky totiž obsahuje i mletý kmín, česnek a sušená rajčata. Z harissy navíc můžete vytvořit i parádní dip.

Cuketu grilujeme pár minut v závislosti na tloušťce. Někdo ji má rád ještě trochu křupavou, jiní strávníci zase spíš měkčí. Vyzkoušejte oboje a rozhodněte se, co vám více chutná.



Lilek vás překvapí měkkou konzistencí a příjemnou chutí

Spousta lidí se lilku vyhýbá. To proto, že ho neumí správně připravit. Pokud to s ním neumíte, může být hořký. My však máme tip na to, jak předejít karambolu s hořkým lilkem. Stejně jako cuketu, ani lilek není potřeba loupat. Pořádně ho však omyjte pod tekoucí vodou. Nakrájejte ho na tenké a dlouhé plátky.

Plátky vyskládejte na linku a štědře osolte. Vydržte 20 minut. Za tu dobu ze sebe lilek vypotil spoustu vody. Otřete ji papírovou utěrkou (znovu už nesolte). A to je celé – už nebude hořký. Teď je připravený na finální úpravy. Jak na to?
grilovana_zelenina-06

  • Jelikož má lilek velmi osobitou a příjemnou chuť, snažte se ji nepřebít. Sáhněte po něčem, co ji bude lichotit. Tak třeba kořenicí směs 3 s cibulí. Cibule je lehce sladká a koriandr zase svěží a mírně citrusový. Uvidíte, že díky takto ochucenému lilku se bude rodina olizovat až za ušima.

  • Na lilek se nám skvěle osvědčila také balkánská čubrica. Používá se jak na rožněné maso, tak na zeleninové směsi. Obsahuje pro nás trochu neznámé bylinky saturejku a pískavici. Najdete v ní ale také libeček. Čubrica má příjemnou svěží vůni, po které se sbíhají sliny.

  • Pokud máte rádi pikantní dobroty, musíte zkusit adžiku. Ta je zase nedílnou součástí kavkazské kuchyně. Je trochu pálivá, ale zároveň krásně voňavá, a navíc má parádní barvu. Kromě chilly v ní najdete nálož bylinek z Evropy a Asie, včetně bazalky, kurkumy, pepře, hřebíčku nebo sladké papriky.

Kořenicí směs smíchejte v oleji. Sáhněte po mašlovačce a lilek pěkně namažte ze všech stran. Grilování netrvá dlouho, ale vyčkejte si, až bude pěkně měkký. Vnitřek by se měl dát rozmačkat vidličkou a být skoro jako máslíčko – to je přesně ta konzistence, kdy je nejchutnější.



Mrkvička pro gurmány

Na závěr jsme si připravili recept pro mlsouny. Už jste někdy měli grilovanou mrkev? Je to vážně paráda. Mrkvičky pěkně očistěte (pokud je slupka ošklivá, oloupejte ji) a nechte povařit ve vodě cca 5 minut. Osušte je. Potřete olivovým olejem a posypejte tymiánem. Ten je velmi aromatický a má úžasně nasládlou chuť i vůni. Můžete také lehce osolit a opepřit. Grilujte 10 až 15 minut podle toho, jak jsou mrkve velké. Podávejte s feta nebo balkánským sýrem.

Přejeme Vám dobrou chuť!