Pizza Margherita

pizza_margherita_1


Pizza, jedno z nejoblíbenějších jídel po celém světě. Kdo by ji nemiloval? A víte, odkud se pizza vlastně vzala? Její historie sahá až do roku 500 př. n. l., kdy si vojáci z dob Perské říše na svých štítech pekli chlebové placky.
pizza_margherita_2
Ve středověku si Řekové a Féničané pekli chlebové placky na horkých kamenech a dochucovali je nejrůznějšími bylinkami. To má ale stále ještě daleko k pizze, jakou známe dnes. První opravdová pizza byla upečena v 17. století v italské Neapoli a původně sloužila jako jídlo chudých.

A jak vlastně vznikla pizza Margherita, která se stala jednou z nejpopulárnějších? Vytvořil ji neapolský kuchař jménem Rafael Esposito poté, co se dozvěděl o návštěvě italského krále s královnou. Pizza je pojmenována právě na počest italské královny Margherity a je tvořena rajčatovým základem, mozzarellou a bazalkou. Tyto tři ingredience měly symbolizovat barvy italské vlajky. Musíme říct, že to šéfkuchař Esposito vymyslel vskutku chytře.

Přepadla vás chuť po tomto historickém okénku na kousek lahodné pochoutky? Můžete si ji upéct i doma. A co je nejlepší, pokud se vám nechce připravovat těsto, ani rajčatová náplň, můžete využít naši směs na pizzu!

Kdo by si přece jen chtěl udělat domácí pizzu, tak pro vás máme seznam ingrediencí.

Co tedy budeme potřebovat?

Na těsto:

  • ¼ droždí
  • 1 lžička cukru krupice
  • 250 g hladké mouky
  • 1 lžička soli
  • 2 lžíce olivového oleje + na vymazání

Rajčatová omáčka:

  • 75 g sladkých masitých rajčat
  • 1 lžíce olivového oleje
  • 1 lžíce sušeného oregana
  • 1 hrst čerstvého oregana nebo bazalky na posypání
  • 1 lžička soli
  • ½ lžičky kajenského pepře
  • 75 g čerstvě nastrouhané mozzarelly

 

Jak na přípravu?pizza_margherita_3

Rozdrobíme si 1/4 droždí v teplé vodě a přidáme jednu lžičku cukru. Ponecháme na teplém místě přibližně po dobu 5 až 10 minut. V této době by měly kvasnice začít pracovat, což vám zaručí, že těsto hezky nakyne.

Do další mísy si smícháme mouku a sůl, do které poté nalijeme připravený kvásek. Nyní nastává chvilka cvičení, protože všechny ingredience včetně 2 lžic olivového oleje je potřeba zpracovat tak, aby bylo těsto hezky hladké a elastické. Pokud by se stalo, že se těsto bude lepit na ruce, přidáme trochu víc mouky. Jakmile je těsto hotové, přikryjeme ho vlhkou utěrkou a odložíme do teplého místa nejméně na 30 minut. Těsto tak zdvojnásobí svůj objem a bude hezky kynout. Pokud máme už hotovou směs, postačí ji vysypat do mísy, přidat trochu vody a podobně zpracovat. Mezitím si předehřejeme troubu na 250 °C.

Teď nastává chvilka slávy pro rajčatovou omáčku. V kuchyňském robotu si rozmixujeme rajčata s olejem, oreganem, kajenským pepřem a solí. Poté si důkladně vymažeme plech trochou olivového oleje. Pokud máme hotovou směs, postačí ji vysypat do mísy a přidat trochu vody, aby směs nebyla příliš hustá, ani příliš řídká.

pizza_margherita_4

Když je těsto vykynuté, vytáhneme si ho na pomoučený vál, aby se nelepilo. Těsto pak rozválíme tak, aby se pěkně vešlo na vymazaný plech. Je dobré, aby bylo těsto hodně tenké, ať je pizza křupavá. To už však záleží na preferencích strávníka.

Jakmile máme těsto na plechu, rozetřeme rajčatovou omáčku a posypeme strouhanou mozzarellou. Hotovou pizzu vložíme do předehřáté trouby a pečeme zhruba 7 až 10 minut, dokud není těsto hezky zlaté. Po upečení a vyjmutí z trouby posypeme pizzu čerstvým oreganem a bazalkou.

 A máme hotovo! Pizzu si můžete v podstatě dochutit dle libosti, žádná striktní pravidla neexistují. Tak vzhůru do toho! Bon appétit!