Výhody, které vývary přináší

Každý z nás občas potřebuje zahřát na těle i na duši. V takových chvílích je čas na něco, co nás posílí a povzbudí. Tím něčím může být například kvalitní vývar z kostí. Pojďte se s námi podívat na to, jaké výhody nám přináší.

Hrnec s vývarem z kostí

Vývar je tekutina obsahující především vařené kosti a maso. K přípravě vývaru se nejčastěji používají kosti kravské, kuřecí nebo rybí. Jeho konzumace může prospívat našim kloubům a zažívacímu systému. Vývar z kostí obsahuje mnoho důležitých živin a pro mnoho lidí je užitečným doplňkem stravy. Pojďme se podívat na jeho další pozitiva.


1. Je vysoce výživný

Kosti jsou bohaté na vitamíny a živiny včetně vápníku, hořčíku a fosforu. Obsahují také kolagen. Vařením se kolagen mění na želatinu, která tělu poskytuje aminokyseliny, což jsou stavební kameny bílkovin.

Není však možné odhadnout kolik živin ve vývaru bude, jelikož to do značné míry závisí na druhu a množství použitých kostí. Proto se doporučuje použít různé druhy kostí.

Kostní dřeň obsahuje:

  • železo
  • vitamíny A a K
  • mastné kyseliny
  • selen
  • zinek
  • mangan

     

Vývar obsahuje stopová množství těchto živin a mnozí tvrdí, že je to snadný způsob, jak je dostat do těla.


2. Pomáhá chránit klouby

Vývar ve třech miskáchVývar z kostí je zdrojem želatiny, která se v těle rozkládá na kolagen. Ten je zvláště důležitý pro naše klouby. Chrupavka v kloubech se při nepřetržitém používání opotřebovává a zmenšuje. Právě želatina nám může pomoci zvýšit množství kolagenu v kloubech, a tím je chránit.

3. Pomáhá v boji proti osteoartritidě

Živiny obsažené ve vývaru pomáhají udržovat klouby zdravé, ale mohou pomoci také lidem, kteří již mají osteoartritidu. Konzumace vývaru pomáhá do těla dostat kolagen, který může u lidí s osteoartrózou zmírnit bolest a ztuhlost kloubů.


4. Pomáhá proti zánětům a léčí střeva

Některé aminokyseliny obsažené ve vývaru jsou velmi užitečné pro trávení. Také mohou pomoci lidem se zánětlivým střevním onemocněním. Každodenní konzumace vývaru tedy může být jednoduchým způsobem, jak dostat protizánětlivé aminokyseliny do těla.


5. Vývar pro lepší spánek

Aminokyseliny obsažené ve vývaru mohou také u některých lidí podporovat lepší spánek. Podle studie podporuje lepší spánek především aminokyselina zvaná glycin.


6. Může podporovat hubnutí

Vývar z kostí může pomáhat také při hubnutí. Obsahuje totiž velké množství bílkovin a my se tak cítíme plnější po delší dobu.

Poctivé vývary najdete také v naší nabídce!