Maďarský guláš je jídlo, které si získalo srdce gurmánů po celém světě. Tento vydatný pokrm, který kombinuje maso, zeleninu a koření, je symbolem maďarské kuchyně a jeho historie sahá hluboko do minulosti. V tomto článku si představíme nejen historii a zajímavosti o maďarském guláši, ale také vám nabídneme recept na tento lahodný pokrm, který si můžete připravit doma.
Historie Maďarského guláše
Guláš, jak ho známe dnes, má své kořeny v maďarské pastevecké tradici. Už ve středověku si pastevci, zvaní "gulyás", připravovali jednoduché, ale vydatné jídlo z hovězího masa a cibule, které vařili v kotlíku nad otevřeným ohněm. Původně se guláš jedl jako polévka, která postupně zhoustla a obohatila se o další suroviny, jako je paprika, brambory a další koření.
Paprika, která je dnes neodmyslitelnou součástí guláše, se stala populární v Maďarsku až v 18. století, kdy byla do Evropy dovezena z Nového světa. Tento kořenící prvek dodal guláši jeho charakteristickou červenou barvu a výraznou chuť, díky které si získal oblibu nejen v Maďarsku, ale i v dalších zemích.
Zajímavá fakta o Maďarském guláši
- Různorodost receptů: Existuje nespočet variant maďarského guláše, které se liší region od regionu. Některé verze jsou více polévkové, zatímco jiné mají konzistenci spíše jako hustý guláš, který známe u nás. Varianty guláše také mohou obsahovat různé druhy masa, například vepřové, jehněčí, nebo dokonce ryby.
- Guláš jako symbol národní identity: Maďarský guláš je nejen jídlo, ale také symbol národní hrdosti. V roce 2017 byl zapsán na seznam nemateriálního kulturního dědictví UNESCO jako symbol maďarské kuchyně.
- Gulášové festivaly: Maďarsko hostí řadu festivalů věnovaných tomuto pokrmu. Nejslavnější je "Szolnoki Gulyásfesztivál", kde se stovky kuchařů utkávají v přípravě toho nejlepšího guláše. Tato událost přitahuje tisíce návštěvníků z celého světa.
Recept na nejlepší Maďarský guláš
Nyní, když už víte něco o historii a významu maďarského guláše, je čas se podívat na recept, který si můžete připravit doma. Tento recept je kombinací tradičních surovin a metod, které dávají guláši jeho autentickou chuť a vůni.
Ingredience:
- 800 g hovězího masa (nejlépe kližky)
- 2 velké cibule
- 4 stroužky česneku
- 2 lžíce sladké mleté papriky
- 1 lžíce pálivé mleté papriky (podle chuti)
- 2 červené papriky
- 3 rajčata
- 4 středně velké brambory
- 1 lžička kmínu
- 2 bobkové listy
- Sůl a pepř podle chuti
- 1 litr hovězího vývaru
- 3 lžíce sádla nebo oleje
Postup:
- Příprava masa a zeleniny: Hovězí maso nakrájejte na větší kostky. Cibuli a česnek oloupejte a nakrájejte nadrobno. Papriky a rajčata nakrájejte na menší kousky.
- Restování masa: V hlubokém hrnci rozehřejte sádlo nebo olej a orestujte na něm cibuli do zlatova. Přidejte česnek a restujte ještě minutu. Poté přidejte maso a osmažte ho ze všech stran, dokud se nezatáhne.
- Koření: K masu přidejte sladkou a pálivou papriku, kmín, bobkové listy, sůl a pepř. Krátce osmahněte, ale pozor, aby paprika nezhořkla.
- Přidání zeleniny: Přidejte papriky, rajčata a zalijte hovězím vývarem tak, aby bylo vše pokryté. Přiveďte k varu, poté snižte teplotu a nechte guláš pomalu dusit pod pokličkou.
- Dlouhé vaření: Guláš vařte na mírném ohni asi 2 až 3 hodiny, dokud maso nezměkne. Občas promíchejte a podle potřeby dolijte vývar nebo vodu.
- Přidání brambor: Když je maso téměř měkké, přidejte brambory nakrájené na větší kostky a vařte ještě dalších 30 minut, dokud brambory nezměknou.
- Dokončení: Jakmile je vše měkké a chutě se spojí, guláš je hotový. Případně dosolte a opepřete podle chuti.
- Servírování: Maďarský guláš podávejte s čerstvým chlebem nebo tradičními maďarskými nudlemi zvanými "nokedli".
Tento recept vás přenese přímo do srdce Maďarska, kde guláš není jen jídlem, ale také kulturním zážitkem. Připravte si ho doma a vychutnejte si chuť historie a tradice v každém soustu.