Osvěžující mojito

Nápoj, který už ochutnalo mnoho z nás. Kombinace limetky, cukru, máty a rumu se stala oblíbenou po celém světě a nyní si ji každý může dopřát v barech či klubech. Říkalo se mu také nápoj cestovatelů, kteří lačnili po objevování nových krajin. Jeho jednoduchost a charakter stále přitahuje širokou veřejnost a těší se neustále oblibě. Tak přesně to je mojito.

mojito_1

 

Něco málo z historie

Jedna z teorií o vzniku tohoto světově známém koktejlu hovoří o 16. století a váže se ke korzárovi královny Alžběty I., který za podpory koruny raboval ve španělských državách v Karibiku. Zamířil také na Kubu, kde se však setkal s neúspěchem, protože španělský král Filip II. stihl včas varovat svou posádku střežící aztécké zlato. Ačkoli služebník Jejího Veličenstva zcela neuspěl, jeden malý úspěch však tato mise přece jen měla. Jednalo se o nápoj, který posádce anglického korzára pomohl od úplavice a kurdějí. Uvádí se, že nápoj se skládal z limetkové šťávy proti kurdějím, šťávy z cukrové třtiny pro dodání energie a samozřejmě máty. Vznik samotného mojita se pak datuje v 19. století, kdy se šťávy vyměnily za rum a oblíbený koktejl byl na světě. 

Je také dost možné, že na vzniku mojita se podíleli afričtí otroci, kteří právě v 19. století pracovali na polích s cukrovou třtinou. Guarapo, šťáva z cukrové třtiny, limetková šťáva a máta, které se často používají v mojitu, sloužily jako oblíbený nápoj pro osvěžení v horkých dnech.

Další teorie o vzniku názvu mojito říká, že vychází z termínu mojo. Jedná se o šťávu nebo omáčku, jejíž základ tvoří limetka, a slouží k dochucování pokrmů. Můžeme tedy uvažovat o tom, že mojito vychází z výrazu mojar, což znamená navlhčit. V polovině 19. století se totiž do mojita začala přidávat také voda.

 

Kolik lidí, tolik chutí

Jak se postupem času stával tento kubánský nápoj stále populárnější, odvodily se z jeho základu různé variance, které si dnes můžete dopřát. Vyzkoušet tak například můžete mojito s citronovou šťávou a pár kapkami Angostura Bitters. 

Další možností je vyměnit rum za gin. Zajímavostí je, že tuto kombinaci vyhledával samotný Al Capone. Rovněž se nabízí možnost výměny světlého rumu za rum stařený a běžného cukru za tmavý, čemuž se také říká Dirty mojito.
mojito_2
Existují varianty, kdy rum nahradíte například kokosovým rumem, destilátem Lanique, který je ochucen růžemi, nebo třeba Metaxou. Ani samotná limetka nezůstane opomenuta. Nahrazena či obohacena může být například o jahody, liči nebo nebo granátové jablko.

Dalo by se říct, že se mojito stalo určitým symbolem karibské kultury a často je spojováno s tropickým prostředím, tanečními večírky a plážemi. Svou láskou k tomuto nápoji byl také znám spisovatel Ernest Hemingway, který si ho velmi rád objednával při svých pobytech na Kubě. Možná právě díky tomu se mojito stalo ještě populárnější a dostalo se do povědomí široké veřejnosti.

A jestli vás po všech těchto informacích přepadla chuť na tento osvěžující nápoj, který si vydobyl své jméno po celém světě, můžete si ho také připravit u vás doma. Náš nápoj mojito postačí důkladně smíchat s 1 l ledové vody, a pokud máte rádi bublinky, můžete smíchat 0,5 l ledové vody a 0,5 l perlivé vody. Ze směsi si můžete připravit i přímo kubánský koktejl. Jednoduše do něj přidáte bílý rum a dozdobíte ho lístky máty a plátky čerstvé limetky. Na závěr už nezbývá více než si přiťuknout a užít si příjemné osvěžení. Tak na zdraví!